Wystawa „Zaginieni”


Nikt, kto nie przeżył straty ukochanej osoby, nie jest w stanie wyobrazić sobie, jaki ból odczuwają rodziny zaginionych, latami balansując pomiędzy poczuciem straty a nadzieją. Rodziny zaginionych bardzo często zostawiają pokoje swoich bliskich nienaruszone w nadziei, że pewnego dnia ich bliscy powrócą. Czasem trwa to parę miesięcy a czasami długie lata.

„Zaginieni” to wystawa przedstawiająca miejsca, w których czas się zatrzymał. Mieszkali w nich ludzie, o których losach dziś nic nie wiemy. Wystawa fotograficzna autorstwa Karoliny Jonderko to kilkanaście prac przedstawionych w formie tryptyku, który zawiera zdjęcie pokoju zaginionej osoby, portret jego rodziców lub rodziny i zbliżenie przedmiotów znajdujących się w pokoju. Pokój jest przestrzenią bardzo osobistą, dlatego zgodnie z zamierzeniem autorki obok zdjęć wiszą własnoręcznie napisane przez członka rodziny opisy zaginionych wraz z ich zdjęciem.

Wystawa fotograficzna Karoliny Jonderko to prezentacja swoistego rodzaju komunikatów, które mają nam uświadomić, że rodziny osób zaginionych nigdy nie tracą nadziei. Często mimo upływu lat nadal szukają swoich bliskich. Mamy nadzieję, że wystawa dotrze do jak największej liczby odbiorców i że dzięki temu któraś z osób zaginionych się odnajdzie.

Co roku polska policja odnotowuje ponad 15 tysięcy przypadków zaginięć. Nieraz mijamy słupy oklejone zdjęciami z opisami osób zaginionych. Nie przechodźmy obojętnie obok tych ogłoszeń! Zwróćmy na nie uwagę!

Łukasz Sas

Aleksy Jakoniuk

Sabina Konradt

Zobacz więcej zdjęć

Karolina Jonderko (1985), urodzona w Rydułtowach (woj. Śląskie). Stypendystka Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury. Absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej. Przygodę z fotografią rozpoczęła w wieku 18 lat, gdy ojciec wręczył jej swojego starego, zasłużonego Zenita. Fotograficzną twórczość opiera głównie na osobistych doświadczeniach i wspomnieniach z dzieciństwa. Aktualnie jest studentką IV roku fotografii na PWSFTViT w Łodzi. Zdobywczyni licznych nagród i wyróżnień. Swoje prace wystawiała m.in. w Polsce, Niemczech, Portugalii, Anglii i Francji.